Portrét IX.

Portrét IX.

Kreativita. Veľmi ľúbim sa kreatívne vyžiť. Nie vždy mi to ide, a veľa pokusov vybúriť múzu, čo ma pod stolom intenzívne kope do členkov, skončí neľútostne na smetisku dejín v koši. Veľmi rada však zabŕdam do všemožných činností, či už je to kreslenie, vyšívanie, štrikovanie, vyrábanie dekorácií a figúrok, pečenie, kreatívne písanie… Nie kadždá činnosť ku mne priľne ako doživotné hobby, no vždy si chcem danú aktivitu aspoň oňuchať a priložiť k nej prst, aby som vedela, či mi sadne.


Na kreatívnom procese milujem to, že zamestnávam svoje ruky, zatiaľ čo myseľ môže odpočívať alebo lenivo blúdiť do všetkých smerov. Rada sa strácam v procese tvorenia a zrak upieram na svoje ruky, ktoré mi dovoľujú tvoriť. Vnútorný zrak zatiaľ sleduje cestičky, ktorými sa uberajú moje myšlienky.
Z času na čas (možno i častejšie) som trochu nešikovná, ruky sa mi trasú alebo neposlúchajú, a ja som frustrovaná z toho, ako mi niečo nejde, alebo že výsledok kreatívnej činnosti má veľmi ďaleko od pôvodnej myšlienky. Vždy sa však snažím si z toho niečo zobrať, tešiť sa z nových zručností, učiť sa dôslednosti (a najmä trpezlivosti :).

O kraftovaní (je toto vôbec slovo?) uvažujem ako o forme terapie. Nachádzam radosť v miesení cesta, dokončovaní výšivky alebo kreselení či vyrábaní rôznych drobností, ktorými sa potom obklopujem (no oveľa radšej ich niekomu venujem) s vedomím, že som sa podieľala na ich tvorbe.
Všetci členovia mojej rodiny – rodičia i súrodenci – sú ohromne kreatívni a sú mi každodennou inšpiráciou a vždy ma veľmi motivuje, keď vidím ich úžasné výtvory.
Táto doba lockdownová, ktorá nás dlhodobo drží doma a bráni nám v outdoorových aktivitách, je skvelou príležitosťou nájsť si nové hobby alebo sa zdokonaľovať v tom, ktorému sa už venujeme. Popustiť uzdu fantázií a kreativite – napísať báseň, učiť sa nový jazyk, uštrikovať si čapicu, namaľovať obraz. Založiť si kvások (a úspešne ho zabiť – drahý Konipásek, nech je ti zem ľahká). Je toľko možností a aktivít, o ktorých možno zatiaľ nevieme, že nám budú robiť radosť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť hore