John Moe – Úžasný svet depresie Processed with VSCO with hb2 preset

John Moe – Úžasný svet depresie

Depresia preháňa. Preháňa, zavádza a klame, robí to primitívne a neopatrne, a predsa je jej veľmi ľahké uveriť. Pri čítaní tejto knihy spomínam na mnohé udalosti a situácie z môjho života. Z pamäte sa mi vynárajú spomienky na rôzne pokusy o vytvorenie zdravých návykov a pravidelných rituálov, aby som depresii mohla vzdorovať. Problém však je, že na začiatku (a častokrát aj v strede, aj pri konci, ktorý vlastne nikdy nepríde) je to veľmi nerovný súboj. Najmä ak svoju hlavu ešte nepoznáte, nevyznáte sa v tom zmätku a chaose, na ktorom sa depresia tak krvopotne nadrela, a kde každá ulička, ktorou sa vyberiete, vedie do prázdna.
Spomínam si na to, ako som sa v začiatkoch tohto boja snažila poctivo si písať diár. Mala to byť aktivita, ktorá by mi pomohla nastoliť životu ako-taký poriadok. Do kolóniek k dátumom vpisovať veci, ktoré ma čakajú, na ktoré sa teším, čo mám v pláne, alebo čo spraviť musím. Bol to ten najlepší úmysel, ktorý niekoľko krát tak veľmi zlyhal práve kvôli tomu, že ma depresia znova obalamutila. Keď som v niektorý z dní nemala energiu na to, aby som do diára vpísala splnené povinnosti alebo veci, ktoré sa stali, mala som hrozné vyčitky svedomia. ‚Tak super,‘ šepkala mi ľstivo depresia do ucha. ‚Prestala si si zapisovať pravidelne, si nezodpovedná. Ako si vôbec doteraz mohla niečo dokončiť? Si nepoctivá a nedôsledná, nemáš žiadnu disciplínu. Kam si myslíš, že to takto dotiahneš? Tvoje dni zostanú prázdne a bez zmyslu, presne ako kolónky v diári.‘
Dennodenne sa priečiť hlasu, ktorý je vlastne váš, hoci to nechcete, je nesmierne namáhavé.

Hoci to tak asi nevyzerá, tento dlhý úvod má smerovať k pocitom z knihy, ktorú som v posledných dňoch s chuťou zhltla. Tá nesie názov Úžasný svet depresie, a jej autor John Moe – spisovateľ a tvorca podcastov – s depresiou úspešne bojuje už niekoľko desaťročí. Úspešne preto, že napriek primárnemu cieľu depresie svojho nositeľa zabiť, John stále žije. Ba čo viac, dedikoval svoj tvorivý talent k tomu, aby primäl ľudí nahlas a bez hanby rozprávať o svojom duševnom stave a útrapách, ktoré mentálne ochorenia so sebou nesú. Podľa svojich slov sa stal ‚hlásnou trúbou‘ a v podcaste (ktorý má názov rovnomenný s knihou) poskytuje priestor diskutovať o doposiaľ nie úplne verejnej téme chorôb duše. V knihe vás prevedie svojim životom, ktorý vedie bok po boku tejto tichej, smrtiacej beštie. Jazyk, ktorý John Moe pri písaní používa je briskný a vtipný. Nadľahčene a s úžasne trefnými metaforami dokáže zachytiť rôzne myšlienkové pochody alebo situácie, ktoré pri živote s týmto spoločníkom nastávajú.
Pre ľudí, ktorí sú s depresiou dôverní kamaráti, je táto kniha zaujímavou prechádzkou známymi zákutiami. Možno sa toľko nového nedozvedia, no minimálne im odovzdá silný pocit spolupatričnosti a (možno) nádej, že to môže byť lepšie.
Pre tých, ktorí depresiu poznajú len z diaľky alebo sa s ňou majú do činenia ‚len z druhej ruky,‘ je táto kniha skvelou sondou do mysle ľudí trpiacich touto poruchou, a možno akýmsi návodom k tomu, ako jej lepšie porozumieť.
Úžasný svet depresie je vhodnou voľbou pre všetkých – smutkov i nesmutkov, ktorí by radi o tejto konkrétnej chorobe zistili viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť hore