Ako to vidí… Piškóta

Ako to vidí… Piškóta

Nedávno sa zrodil nápad vytvoriť sériu rozhovorov s inšpiratívnymi ľuďmi z rôznych oblastí. Ako prvý padol lós na pečenie, keďže sa veľká časť môjho života točí práve okolo neho. Aktívne sledujem niekoľko blogov o pečení a varení, no jeden z nich je pre mňa absolútne výnimočný, a tým je Stvory z kuchyne, ktorý spravuje foodbloggerka Martina Dorkinová, alias Piškóta. Piškóta nielenže chutne varí a pečie, ale aj nádherne fotí (kuk na Instagram). Vydala dve kuchárky – Príbehy z kuchyne a Príbehy z kuchyne 2 (v spolupráci s Martou Marčákovou z blogu The Story of a Cake).

Zápisky z kuchyne

Minulý rok jej vyšiel do detailu skvele spracovaný zápisník na recepty s názvom ‚Zápisky z kuchyne‘ (môžete vidieť tu). V ňom je okrem kopy priestoru pre recepty aj zopár receptov priamo od Piškóty alebo jej blízkych. Navyše, časť peňazí z predaja každého zápisníka putuje Občianskemu združeniu SpoluAut, ktoré sa venuje deťom s autizmom.

Piškóta súhlasila, že mi zodpovie niekoľko otázok o živote, ľudoch, či kreativite. Neotáľajme teda a pustime sa rovno na ne.

1. Ako by si v pár vetách opísala svoju životnú filozofiu?

Fúha, takto zhurta hneď na mňa. 🙂 Úprimne, nejako som sa nikdy nezamýšľala ako zadefinovať moju životnú filozofiu. Ale teda skúsim sa zamyslieť teraz. 🙂 Prešla som si počas života kadečím, takže to poviem tak ako to je… snažím sa prežiť. A teda prežiť tak, aby som mala pravidelne úsmev na perách, tak aby som sa cítila šťastná, na tej ceste životom ľuďom naokolo pomáhala a robila veci férovo. Proste tak, aby som bola so sebou spokojná a aby som bola v živote spokojná. Znie to ľahko, no niekedy je to boj priznávam sa dobrovoľne. :))) A dobro je základ všetkého. Robiť ho, šíriť ho, mať ho v sebe a snažiť sa nesúdiť ostatných.

Piškóta. Zdroj fotografie: Martina Dorkinová

2. Ktoré vlastnosti si na sebe najviac ceníš? A ktoré na ostatných?

No a tu už sme hneď pri tom boji. Povedať, čo si na sebe cením je pre mňa ako za trest. Vlastne som stále s niečím na sebe nespokojná, takže teraz chápete, prečo je to pre mňa obrovský boj. Ale teda poďme na to.
Čo si na sebe najviac cením? Asi to, že sa po všetkých trampotách nestal zo mňa zlý alebo skôr by som povedala zatrpknutý človek. Že sa rýchlo a veľmi rada učím nové veci. A ešte by som povedala, že som taký naivko.. neviem či je to všeobecne vlastnosť hodnotná, ale teda ja si to cením, aj keď som kvôli tomu pár krát padla na hubu. Tá moja naivita mi po kadejakých skúsenostiach dáva stále taký dôvod pozerať sa na svet okolo seba a na ľudí pekne, pomáhať im a dúfať, že je v nich stále veľa dobrého. ♥
No a na ostatných? Naozajskosť. Úprimnosť. Dobrotu. Čestnosť. Skromnosť.
Strašne veľa vecí. Cením si ľudí, z ktorých toto všetko sála naokolo, na ktorých sa dá spoľahnúť a strašne ma fascinujú ľudia, ktorí sa nenechávajú stiahnuť ostatnými. Žijú svoj živoť, sú origoš a nehanbia sa za to. Fúuu… mám to za sebou.. super. Poďme rýchlo ďalej. 😀

3. V čom hľadáš inšpiráciu? A čo ju naopak dokáže úplne zahatiť?

Inšpirácia je všade naokolo. Niekedy v prírode, niekedy na internete, niekedy v starých knihách, v nude, v šoférovaní.. proste všade. Ja mám bujnú fantáziu, až by som povedala, že si žijem v takom svojom vlastnom svete, takže tú inšpiráciu dokážem nájsť kadetade. A čo ju dokáže zastaviť úplne? Hm… asi sklamanie, depresia a keď vlastne nie som vo svojej koži. Na chvíľu… a ja sa potom z toho zase nejako vyhrabem a reštartnem sa.

4. Ako bojuješ s kreatívnymi blokmi?

Nijako. Kreatívny blok asi pre niečo príde. Prepracovanosť? Zlé obdobie? Čiže tlačiť na seba v tejto chvíli by pre mňa nebolo najrozumnejšie. Môže to skončiť podľa mňa veľmi ľahko vyhorením alebo totálnym znechutením. 🙂
Takže najlepší liek je oddych. Oddych od toho, čo robím. Napríklad počas môjho blogovania prišlo takýchto blokov niekoľko. Nemala som chuť, nevedela som, čo ďalej, mala som pocit, že veď všekto už uvarené bolo a že to aj tak nemá celé zmysel. Tak som to nechala tak. No a ono sa to znova naštartovalo. Hlava si oddýchla, zamerala som sa na iné aktivity a postupne mi to začalo chýbať. S tým prišli aj nové nápady. 🙂

5. Čo ťa vie najviac nahnevať?

Klamstvá, pokrytectvo, neúprimnosť a neférovosť. Strašne! Zároveň sa mi nepáči, keď niekto odsudzuje a hodnotí druhých. Na internete je to veľmi častý fenomén.

6. Bojuješ so svojími strachmi? Čo ti ich najviac naháňa?

Snažím sa. 🙂 Je to proces, ktorý vôbec nie je ľahký. Pri niektorých strachoch sa mi darí viac, pri niektorých menej. Pri niektorých som spravila podľa mňa obrovské pokroky a pri niektorých som spravila asi aj pár krokov dozadu.
Každý máme svoje strachy, každý v inej miere a iné. Aj to je dôvod prečo by podľa mňa mali byť ľudia na seba milší. Nikto nevieme, s čím kto bojuje a ako dlho.
A čo mi ich naháňa? Fuuu.. neviem to takto zadefinovať. Strašne veľa vecí. Ale myslím, že najviac sa prehlbujú v neistote.

7. Čo by si chcela ostatným odkázať?

Hmmmm. Chcela by som ostatným odkázať, že buďte na seba dobrí. Myslím na seba na seba. A aj na seba medzi sebou. 🙂 A starajte sa o ľudí okolo seba, všímajte si ich… niekedy to úplne stačí. ♥
A že čokoška je cesta! Vždy! 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naspäť hore